تلفن واحد فروش : ۰۲۱۶۶۱۷۲۰۹۶ | ۰۲۱۶۶۱۷۲۷۵۱ | تلفن مدیر فروش: ۰۹۱۲۴۷۵۲۱۶۴ | تلفن واحد پشتیبانی : ۰۲۱۷۷۶۱۵۳۵۵ | ۰۲۱۶۶۱۷۲۲۱۹| خط ویژه پشتیبانی (10 خط) : ۰۲۱۹۱۰۰۹۵۳۵

محاسبه سود و زیان دقیق به روش فایفو | قسمت اول


● در این زنجیره از ویدیو تصمیم داریم که درمورد محاسبه سود و زیان دقیق به شیوه فایفو و نمونه های عملی ان در برنامه زرین بپردازیم.برای اینکه از صحت اطلاعات دقیقا مطمئن باشیم , تراز افقی را نشان می دهیم که فعلا در ابتدا سود و زیان صفر است .


به قسمت کالا می رویم و در گزینه تعاریف کالا , برای نمونه کالایی را به نام " تست فایفو نهایی" تعریف می کنیم . می توانیم نسبت این کالا را یک به یک یا یک به صد بگیریم .ولی اینجا یک به یک می گیریم که بتوانیم عددها را دقیق تر بررسی کنیم .مثلا برای نمونه از کارخانه خشکبار" تست فایفو نهایی " را انتخاب می کنیم .در تاریخ 6.1 ,100عدد از این کالا خریداری می کنیم و نرخ را 20 می گیریم که 2000 می شود. برای اینکه بعدا هم بتوانیم روش های شناسایی ویژه را چک کنیم , به این کالا bach می دهیم .مثلا bach ان را 1 تعریف می کنیم حالا این کالا را خریداری کردیم و فاکتور شماره 43 می شود.


● در تاریخ 6.8 یکبار دیگراز همان مثلا شخص یا کارخانه از همین کالا خرید می کنیم. تست فایفو را انتخاب می کنیم , اینجا 200 عدد ولی این بار با نرخ 23 وارد می کنیم که 4600 بشود و bach2 را هم انتخاب می کنیم .یعنی خرید دوم , که بعدا در روش شناسایی ویژه و فایفو , بتوانیم محاسبه سود و زیان را بررسی کنیم. این را هم ثبت می کنیم.برای این ها میتوانیم هزینه قائل بشویم یا هزینه را فاکتور خرید بزنیم که قیمت تمام شده شان تغییر داده بشود یا خیر.ولی فعلا برای اینکه ساده تر و مشخص تر باشد, فرض می گیریم که قیمت خرید , هملن قیمت تمام شده باشد. حالا اگرموجودی انبار را در این کالا بررسی کنیم , ما 300 عدد داریم , پس موجودی کل ما 6600 هست.اگر روی تست فایفو دوبار کلیک کنیم ,متوجه می شویم که 100 عدد با قیمت 20 و دویست عدد هم با قیمت 23 خریداری کردیم.


● ما مثلا در تاریخ 6.12 به شخصی به نام اقای کریمی تعداد 50 عدد از این کالا را می فروشیم و فی رو مثلا20 می گیریم که هیچ سودی نکرده باشیم.الان از"تست فایفو نهایی," دو bach داریم.(همچنان که می دانید در قانون فایفو از bach اول وارد سیستم می شود و همینطورخارج می شود.)بعد از این ثبت موجودی ریالی انبار را یکبار دیگه چک می کنیم . موجودی نهایی ما 250 عدد است که 50عدد از نرخ 20 است و 200 عدد هم از نرخ 23 است که مجموعا 5600 می شود .حالا برای این که اطلاعات بیشتری داشته باشید ,از گزارشات انبار , کاردکس تاریخ انقضا را بررسی می کنیم یا bach number را بررسی کنیم. این مشخص می کند که از bach1 ما یک خرید داشتیم و یک فروش , یعنی از این 100 عدد , 50 عدد رفته .الان موجودی bach1 یا سری ساخت 1 ما هم 50 عدد است و از سری ساخت2 هم که 200 عدد با قیمت 23 بوده است, هنوز چیزی نفروخته ایم.

 

 

● دوباره فروش دیگری انجام می دهیم و در تاریخ مثلا 6.16 فروش دیگری انجام می دهیم که در این فروش از هر دو نوع قیمت کالا وجود داشته باشد. مثلااز کالای تست فایفو , 50 عدد را با قیمت 20 و 50 عدد دیگر را هم با قیمت 23 می فروشیم .یعنی شما در نرم افزار زرین میتوانید یک کالا با دو قیمت در یک فاکتورداشته باشید . این را ثبت می کنیم و بعد از این فروش یکبار دیگر موجودی ریالی را چک می کنیم .الان موجودی ریالی 150 عدد است.همه این 150 عدد از قیمت 23 است و در انبار3450 داریم.


● اگر از روی سری ساخت یا bachnumber ها یا part number ها هم نگاه کنیم , کالا را انتخاب کنیم , میبینید که در دو فاکتور 57 و 58 از کالای bach1 که 100 عدد بوده, 50 عدد فروخته شده .


● از bach2 که 200 عدد داشتیم , در فاکتور 58 که 50عدد ان با قیمت 20 بود , 50عدد ان هم با قیمت 23 بود , کم شده و کاملا مشخص است موجودی انبار از bachnumber2 است .در فیش با قیمت 23 و 150 عدد موجودی داریم.


● حالاسود فاکتور 57 و 58 را نگاه می کنیم. در سود فاکتور 57و 58 ما میتونیم (حالا براساس تاریخ هم میزنم) , میبینید که در فاکتور اولیه همان قیمتی که خریداری شده , با همان قیمت فروش رفته و در فاکتور دوم هیچ سودی ندارد.چرا؟ چون چیزی که فروختیم به ترتیب اولویت از موجودی ای که با قیمت 20 موجودی انبار ما بوده و همینطورموجودی با قیمت 23 هم بوده و عملا برنامه زرین سود و زیان را به روش فایفو درست محاسبه می کند.البته این مثال تا این لحظه در شناسایی ویژه هم همان سود و زیان را دارد . یعنی در هردو روش باید سود و زیان صفر باشد .سود و زیان خالص را بررسی می کنیم.می بینید که در سود و زیان خالص هم رقم صفر است.


● در قسمت های بعدی ویدیو همین مثال را ادامه می دهیم.در قسمت دوم محاسبه دقیق به شیوه فایفو در نرم افزار زرین مارا همراهی کنید.

نرم افزار پخش مویرگی زرین

نرم افزار پخش مویرگی زرین