بخش فروش(نرم افزار مدیر فروش)

بخش فروش که مسولیت آن با مدیر فروش است و در شرکتهای بزرگ بخش منابع انسانی و یا بخش اداری شرکت و در شرکتهای کوچک تر مدیر فروش مسئول تدوین فعالیت های فروش و برنامه ریزی حمایت از پرسنل فروش می باشد ؛ به عبارت دیگر، این بخش از شرکت بر تمام تکنیک ها و روش هایی تمرکز دارد که فروشندگان برای رسیدن به اهداف فروش شرکت و در نهایت افزایش سود شرکت در تلاش هستند .

در این مقاله به این موضوعات می پردازیم

 • فروش
 • مدیریت فروش
 • وظایف یک مدیر فروش
 • مسئولیت های مدیر فروش
 • ویژگی های مدیر فروش
 • صلاحیتهای مدیر فروش
 • حقوق و دستمزد مدیر فروش

 • قرارداد مدیر فروش
 • چگونه یک مدیر فروش موفق باشیم
 • چرا فروش مهم است
 • آیا مدیر فروش باید آموزش بدهد؟
 • مدیریت نیازهای مشتری
 • استراتژی سرباز وفادار برای مدیر فروش
 • توصیه های یک مدیر فروش

فروش

فروش در تعریف قراردادی به انتقال مالکیت کالا از مالک اول(فروشنده) به مالک دوم(مشتري) اطلاق می شود، وشرط فروش عملا انتقال زمانی صورت میگیرد که طرفین اول و دوم وجود داشته باشند، و عملا تأمین ارزش مالی در ازای تحویل کلای فروش رفته میباشد.
فروش نیز به کالا یا خدماتی گفته می شود و که با تامین مالی فوری یا مبادله قابل جایگزینی است.
در سایر تعاریف فروش، فروش شامل چیزهایی هستند که می توانند در طول فرایند فروش یا پس از یک دوره تعیین شده توسط طرفین، از فروشنده به خریدار منتقل شوند.

نرم افزار مدیر فروش

نرم افزار مدیر فروش

بخش فروش بخش اداری یک شرکت تجاری و خدماتی است که هدف آن توسعه فروش و بکار گیری استراتژی های درست فروش است که به ترویج فعالیت های فروش و فروش کالا یا خدمات خاص کمک می کند.
مدیریت فروش وظیفه اجرای طرح ها و برنامه ریزی برای حمایت از تیم فروش یک شرکت و کمک به آنها برای کسب سود درزمینه فعالیت شرکت را برعهده دارد . تعریف دیگر مدیریت فروش، کنترل کیفیت فروش (فروش سالم ) و ارزیابی عملکرد درست تیم فروش است.
با کنترل روش های مورد استفاده در بازاریابی، این امر به تصمیم گیری درست و در نتیجه کسب سود مالی در رابطه با حوزه فروش کمک می کند.
مدیریت فروش یکی از مهم ترین وظایف در شرکت ها و موسسات است چرا که این شرکت ها و موسسات به منظور کسب درآمد یا فروش محصولات، خدمات مختلفی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.
بنابراین مدیریت فروش به یک تخصص خاص در اقتصاد و امور مالی تکامل یافته است که تمرکز آن بر کاربرد تمام مطالب مربوط به روش های فروش است.
این امر فروش را به ویژه در کسب و کارهای امروز پر اهیمت کرده است و عملا میزان سود در تولیدات شرکت در گروی ، فروش بیشتر و یا سود بیشتر و بالعکس میباشد .

وظایف یک مدیر فروش

وظایف یک مدیر فروش عملا تعيين اهداف فروش، برنامه ریزی فروش،تیم سازی،توسعه فروش ،نظارت وکنترل فروش ،ارتقای برندینگ می باشد و که این فعالیت هارا در قالب مسئولیتهای مدیرفروش بیشتر توضیح میدهیم.

 

مسئولیت های يك مدیر فروش

با تکیه بر تحقیقات بازار باید یک برنامه سالانه برای بخش فروش ایجاد کند و از الزامات مشتریان برای ارائه خدمات پیروی کند.
با مقایسه حجم فروش، مقایسه حجم سود از جمله درآمد تولید شده، و تعیین یک هدف فروش استراتژیک بر اساس تحقیقات و تجزیه و تحلیل فروش قبلی که توسط شرکت انجام میشود، به یک سری برآوردها برسد.
مدیر فروش استراتژی فروش را با توجه به استراتژی شرکت، رقابت پذیری بازار، محدودیت های مالی شرکت، قیمت رقبا ی فعال صنعت، سابقه قیمت کالا از قبل، حجم فروش و استراتژی فروش را پایه ریزی می کند.
مدیر فروش با توجه به ارتباط قبلی با سایر رقبا و یا ارتباط با مشتریان و نمایندگان شرکت های رقیب قیمت فروش رقبا را در بازار بدست می آورد، باید توجه داشت که در شرکت های فعال و بزرگ واحد بازاریابی این گزارش را برای مدیر فروش تهیه می کند.

مدیریت فروش

یک مدیر فروش کارکنان فروش خود را بر اساس توانایی ها و ضعف هایشان یک تیم می کند، برنامه های منظم و کارهای درست را اختصاص می دهد و مطمئن می شود که هماهنگی لازم را در تعامل با سایر بخش ها زا دارند.
برای تولید انواع محصولات جدید با گرفتن سهام بیشتر و کسب سود بیشتر در بازارها. مشاوره گرفتن از پیشنهادات کارکنان ، نمایندگان و مشتریان به طور مستقیم به بهبود وضعیت شرکت کمک کند.
تیم فروش را زنده نگه دارد و با حمایت از نقش های مشارکتی همه کارکنان برای رسیدن به اهداف خاص در محیط کار، به فروشندگان انگیزه دهد تا به بخش فروش بپیوندند.
برای نمایندگان فروش، به ویژه برای کارکنان جدید، دوره ها و کارگاه های آموزشی سازماندهی کند و ویژگیهای محصولات و شیوه های جدید فروش را به طور مرتب ارائه دهد و به آنها در توسعه مهارت ها و تجربه فروش خود کمک کند.
مدیر فروش باید قبول داشته باشد که برآورد او به درصد رسیدن به اهدافش بستگی دارد.

مدیر فروش چگونه مسئولیتهای خود را انجام میدهد ؟

مدیر فروش ها در قدیم ازطریق گزارشاتی که عملا کارکنانشان از طریق Excel اماده می کردند به نتایج دست می یافتند. اما این روش ایراداتی داشت ازجمله:
احتمال اشتباه در حین انتقال اطلاعات بعلت تغییر فیلدها و حذف بعضی اطلاعات و جمع و تفریق کردن بعضی از ستونها
افلاین بودن گزارشات و عملا همیشه اخرین تغییرات را دوباره باید بازسازی می کردنند .
وجود فایل های پراکنده و کاغذ بازی های زیاد
وقت زیادی برای تهیه و آماده سازی گزارشات گرفته می شود
اما مدیران موفق از نرم افزارهای خوب بهره می گیرند یکی از بهترین ها اپلیکشن مخصوص مدیرفروش زرین می باشد؛ چرا ؟
اطلاعات آنلاین
زمانی را که قبلا صرف جمع آوری و تلفیق گزارشات میکردند را لازم ندارند و خیلی سریع به نتیجه می رسند
کاربری راحت وآسان
تحت وب ،نسخه اندروید ،نسخه IOS
برای مشاهده امکانات بیشتر اپلیکشن مخصوص مدیرفروش را کلیک کنید

ویژگی های مدیر فروش

مدیر فروش باید ویژه گی هایی داشته باشد که بتواند به او کمک کند تا کارها را با موفقیت انجام دهد از مهم ترین ویژه گیها میتوان به موارد زیر اشاره کرد .
احترام به همه این یکی از مهم ترین ویژه گی های یک مدیر فروش است و یکی از نقش های اولیه او این است که مطمئن شود که به همه احترام گذاشته می شود، چه او همکار باشد که برای شرکت کار می کند و چه مشتری درگیر با شرکت.
مدير فروش عملا باید با بخشهای دیگر در ارتباط باشد مانند بخش تولید بخش برندینگ بخش مالی بخش توزیع اما باید در تمامی ارتباطاش احترام کامل را به کار این بخشها بگذارد تا بتواند قدرت لازم را داشته باشد و به صورت مستمر با او همکاری کنند و عملا بخش اعظمی از موفقیت های فروش در گروی عوامل موجد فروش و یا همکاری سایر بخشها با تیم فروش می باشد
مهم ترین مسولیت مدیر فروش پیشنهاد ایده های نوآورانه برای افزایش فروش و اعتبار برند است . مراقب باشید که فقط ایده های نوآورانه درست و به موقع است که به بهبود فروش و جذب مشتریان جذاب تر برای شرکت کمک خواهد کرد. پس هر ایده ای را درست انالیز کنید چون عملا مسئولیت شکست برعهده مدیر فروش است .
مديران فروش موفق ازپیشنهادات فروشنده های خود استقبال می کنند وبا گوش شنوا نظرات آنها را می شنوند ومی دانند فروشندگان برای حفظ سود و رشد می توانند نظرات خوبی داشته باشند .
گوش دادن به دیگران یکی از مهم ترین ویژه گی های یک مدیر فروش است، اگر حاضر باشید دائما نظرات کارکنان و مشتریان را بشنوید، برداشت مثبتی در مدیریت شرکت و در مشتریان باقی میگذارد.
شور و شوق در محیط کار این یکی از ویژه گی های مهمی است که مدیران فروش باید حفظ کنند زیرا اگر کار به صورت مثبت انجام شود می توان آن را به همه کارکنان در بخشهای دیگر سازمان هم منتقل کرد.
بنابراین انعطاف پذیری و واقع بینی و پایبندی و پشتکار در رسیدن به اهداف تیمی و روحیه جنگنده داشتن در محیط کار و شرکت از ویژه گیهای مهم مدیر فروش است.
یکی از مهمترین ویژه گی های مدیر فروش حرفه ایی توانایی کار با نرم افزار های حرفه ایی در حوزه کاری خود میباشد .نمونه های زیادی در بازار وجود دارد ونرم افزارمخصوص مدیرفروش زرین یکی از حرفه ای ترین هاست برای دیدن امکانات در اینجا نرم افزار مخصوص مدیرفروش کلیک کنید

صلاحیت مدیر فروش

یک مدیر فروش حتما بایستی صلاحیت های زیر را داشته باشد تا به موفقیت برسد دخالت درکارهای روزانه مدیر فروش توسط مدیر سازمان و عدم صبر کردن در بدست آوردن نتایج زحمات مدیران فروش را بر باد می دهد مدیران فروش بایستی بر پایه اعتماد کامل با انها رفتار شود و به انها صلاحیت داده شود .

 • صلاحیت تعیین قیمت برای گروههای مشتریان
 • صلاحیت تعیین جایزه برای رسیدن به اهداف فروش
 • صلاحیت استفاده از تیم مارکتینگ و گزارشات آنها
  صلاحیت تعیین مدیران اقلیمی و گزارشگران بازار
 • داشتن وسيله نقليه براي (ماشین ،سفر و..)
 • صلاحیت تغییر در پکیج و یا وزن محصولات و یا تعداد در کارتن های محصول با هماهنگی
 • مدیرفروش را محترم بشمارید و در سایر گروهها او و عملکردش را تخریب نکید
ویژگی های مدیر فروش

به یقین بایستی از مدیر فروش برنامه اجرایی درخواست کرد و قسمتی از حقوق مدیر فروش حتما باید براساس تحقق برنامه های او باشد و هرچند با توجه به تجارت و محصولات و خدمات میتواند فرق داشته باشد اما روش درست تعیین دستمزد و حقوق یک مدیر فروش می تواند موارد زیر باشد .
30% از حقوق و دستمزد وی براساس متغیر های رفتاری از قبیل تیم سازی ، آموزش کارکنان ، حضور به موقع در شرکت و سیمنار و جشنواره ها تعریف می شود (بسته به کسب وکارها متفاوت و کاملا توافقی است )
70% از حقوق را باید براساس تحقق پلان های فروشی که توافق کرده اید پرداخت کنید نکات پرداخت این حقوق و دستمزد مدیرفروش بسیار هستند به چند مورد اشاره می کنم با نرم افزار فروش زرین اتوماتیک محاسبه حقوق و دستمزد متغییر مدیرفروش را انجام دهید ویدیوی آموزش محاسبه حقوق و دستمزد متغییر مدیرفروش را باهم ببینیم .
الف : تارگت و هدف را بصورت پله ایی تعریف کنید مثلا درصورت رسیدنه به 90% اهداف کل دستمزد متغییر پرداخت می شود و درصورت رسیدن به 65% از پلان فروش حقوق متغییر پرداخت نمی شود و در بین این اهداف یعنی از سطوح 70% و 80% و85% توافقات خود را انجام دهید .
ب: مواردی که تقصیر از پلان نمی باشد باید تعریف و لحاظ شود مثلا نبودن کالا در انبار برای فروش و یا تاخیر تولید مثلا بیشتر از 5 روز هر مدیر فروشی می داند که همه چیز همیشه اماده و مهیا نیست و نمی تواند با کوچکترین مساله بخواهد از پلان و برنامه ریزی و تلاش دست بکشد و شرکت را مقصر بداند اما واقعا مدیرعامل و یا هیئت مدیره هم باید بدانند که نمی توانند ضعف تولید کالا و تولید کالای کم کیفیت و همچنین ضعف برنامه ریزی در تولید و تاخیر در تامین موجودی پی در پی را به مدیر فروش و پلان وصل کنند و باید از رقم توافق شده در پلان فروش میزان تاخیر ها و مشکلات را ماهیانه کم کنند .
ج: نکات شیوه پرداخت حقوق و دستمزد یک مدیر فروش بسیار است مدیرعامل می توانند از ما درخواست مشاوره بکنند و برای مشاوره های حرفه ایی با ما تماس بگیرند برای ارتباط با ما نرم افزار جامع پخش مویرگی زرین را کلیک فرمایید .

قرارداد مدیر فروش

قبل از هر نوشتن هر قراردادی لطفا توجه کنید که مدیر فروشی که برای استخدام پیش شما امده است چه جور انسانی است سلامت مالی مدیرفروش خیلی مهم است و بدانید چه رزومه ایی(CV) دارد
حتما از شرکتهای قبلی خصوصا اخرین شرکتها در خصوص عملکرد وی و علت ترک شرکتهای قبلی سوال کنید فقط به رزومه بسنده نکنید
برای استخدام مدیر فروش از افراد حرفه ایی برای استخدام استفاده کنید افرادی که سابقه مذاکرات و تخصص و تجربه مدیر فروشی را دارند اگر شما چنین فردی را ندارید ما به شما کمک می کنیم همین حالا درخواست را پر کنید
داشتن تجربه در صنعت شما برای مدیران فروش بسیار مهم است چون یکی از نقاط قوت مدیران فروش ارتباطات قوی با مشتریان و نمایندگان فروش است . با مدیرفروشی که در صنعت شما کار کرده است بهتر میتوانید همکاری کنید و شانس موفقیت او بیشتر است .
از مدیران فروش تضامین کافی و معقول بخواهید چون قدرت و اختیار انها بسیار است و منابع زیادی را دراختیار دارند .

چگونه مدیر فروش موفقی باشیم ؟

 • تمرکز عالی و تمام بر فروش داشتند
 • در حین خوشبینی کاملا مدیریت میکردند و بر آموزش وکارکنان نظارت کامل داشتند و نظارت کامل را جزء وظایف مدیر فروش موفق می دانستند .
 • هر روز بر روند فروش کنترل و نظارت داشتند (فروش روزانه -اهداف فروش- محصولات جدید). امکانات اپلیکیشن مخصوص مدیر فروش زرین را ببینید
 • همیشه پیش بینی ها و فروش گذشته را پیگیری می کردنند و بعد از انالیز اطلاعات برنامه های آینده به دقت تعریف می کردند .
 • بشدت روی هزینه های فروش مدیریت می کنند (سفر – حمل و نقل… و غیره) تا به اهداف تعیین شده در بودجه مالی سالانه شرکت برسند.
 • همیشه اولویت بندی دارند

چرا فروش مهم است

 • چون با فروش محصولات و خدمات به بازارمعرفی می شوند.
 • فروش به تولید کمک می کند
 • با فروش هزینه ها کمتر می شوند فروش تنها منبع درامدی شرکت است
 • فروش بیشتر باعث افزایش تقاضای مصرف کنند گان برای کالاها می شود
 • برندها با فروش و استمرار در بازار قوی می شوند
 • ازامکانات نرم افزار فروش استفاده کنید
 •  

مدیریت نیازهای مشتری

مدیر فروش باید نیازهای مشتریان شرکت را به خوبی مدیریت کند و مدیریت او شامل موارد زیر است:

  • پیگیری خواسته هاي درست مشتریان به طور کامل همراه با درک نیازهای انان
  • جواب دهی به سوالات و شکایات مشتریان در مورد فروش و خدمات
  • اشنایی با قیمت گذاری برای گروههای مختلف مشتریان.
  • تشویق مشتریان و بازدید های منظم از حوزه های نمایندگی وگوش دادن موثر زیرا گوش دادن صحیح مدیر فروش مشتریان را وفادارتر می کند .
  • ارتباط مستمر کارکنان دفتر مرکزی شرکت با مشتریان و نمایندگان فروش و اطلاع رسانی فوری نیازهای آنها

آیا مدیر فروش باید آموزش بدهد؟

 • مدیر فروش باید بتواند با تمام اعضای تیم ملاقات کند تا در مورد برخی جلسات پیش فروش یا مشکلات و فرصت های فروش نظرات خوب را بشنوند و انها را راهنمایی کند .
 • یک مدیر فروش باید قسمتي از وقت خود را صرف آموزش تیم خود کند و هر روز سخنرانی بیش از 15 دقیقه آموزشی را جزو فعالیت روزانه کند .
 • هدف این جلسات این است که با اعضای تیم در ارتباط بمانند و همگی از تجربیات و دانش هم تیمیهای خود استفاده کنند .
 •  

توصیه های یک مدیر فروش

 • جذب مشتریان جدید و بازارهای جدید هنر مدیرفروشهای قوی است از آن غافل نشوید در حالی که هزینه جذب مشتری روز به روز بیشتر می شود مدیر فروش ها ی عالی در بازارهای دنیا به سرعت و بدون ترس با روشهای مختلف مشتریان را به سمت شرکتهای سوق می دهند .
 • با تغییر نقش ها و مسئولیت های تیمی برای انطباق با نیازهای جدید بازار، مسئولیت ها و نقش ها دستورالعمل هایی هستند، اما مدیران فروش موفق از آن ها به عنوان ابزاری برای ایجاد انگیزه در تیم های فروش استخدام و استفاده خواهند کرد و برای موفقیت بیشتر تلاش خواهند کرد.
 • حفظ مشتریان قبلی + جذب مشتریان فعلی با هنرمندی مدیران فروش امکان پذیر است
 • جذب و احیای مشتریان از دست رفته و ناراضی شرکت

استراتژی سرباز وفادار برای مدیرفروش

 • مدیران فروش باید چند درصد از وقت خود را صرف پرورش کارآموزان کنند تا موقعیت های بالقوه در تیم را با افرادی تحت تربیت خودپر کنند.
 • مدیران فروش هر هفته ساعتها از وقت خود را در جمع کارآموزان میگذرانند تا بتوانند مهارتهای کارآموزان خوب را تشخیص دهند و انها را به خوبی برای کار کردن در آینده برای شرکت تربیت کنند
 • هدف مدیر فروش استخدام کارکنان جدید با کمترین وقت و هزینه برای شرکت است و عملا با فرهنگ سازمانی خود انها را اموزش دهند و روحیه تیمی را از ابتدا در انها تقویت کنند
 •  

این توصیه های یک استاد فروش و معلم فروش و مدیر فروش با 20 سال سابقه است..شغل مدیر فروش شغلی بسیار جذاب و پر هیجان است که معمولا دآرمد بالا و سطح تقاضای بالایی دارد اما به یقین 80″% از مدیران فروشی که دیده ام فقط سرپرست فروش بوده اند و یا نتوانسته اند تمام اقدامات و ویژگیهای یک مدیر فروش را که در این مقاله به ان پرداخته ایم را داشته باشند و اما مهمترین مساله این است اگر شما دارای ویژگی سخنرانی خوب و گوش دادن خوب و چالش پذیر هستید و امادگی بحرانهای هر روزه را دارید وارد این راه شوید. بصورت مداوم یادگیرنده باشید و کار با نرم افزار فروش را بصورت حرفه ایی یاد بگیرید چون بسیار کمک کننده است .دوست داریدامکانات نرم افزار مخصوص مدیر فروش را ببینید کلیک کنید در پایان مقاله ما در مورد نقش های یک مدیر فروش موفق ما در مورد اهمیت مدیریت فروش صحبت کردیم و همچنین موفقیت در مدیریت فروش را از نگاه مدیران برتر را توضیح دادیم ، و ما برای شما نقش های بسیاری از یک مدیر فروش را تشریح کردیم و ما امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد و از وقتی که برای مطالعه این مطلب گذاشتید تشکر می کنیم .

نویسنده :شرکت مهندسی نرم افزار زرین